Újtikos, Arany János út 12.

+36 52/ 391-960

ÜDVÖZÖLJÜK

ÚJTIKOS

HONLAPJÁN

KELLEMES BÖNGÉSZÉST!

Fontos teendõk a fûtési szezon elõtt

Ismét beköszöntött az õsz, és ezzel együtt hamarosan jön a hideg is. Az emberek ilyenkor igyekeznek beüzemelni a több hónapja kikapcsolt állapotban lévõ fûtõkészülékeket.

Néhány fontos szabály, amire érdemes odafigyelni!


Ez az idõszak a kéményrendszerek és a fûtõberendezések felülvizsgálatának az idõszaka. A fûtési idény fõleg az egyedi fûtéssel rendelkezõ családi házaknál jelenthet tûzvédelmi problémát. A gázkazánok, fali vízmelegítõk, konvektorok, vegyes tüzelésû kazánok, cserépkályhák és az ezek szerves részét képezõ füstelvezetõ kémények megannyi veszély forrásai lehetnek

Az elmúlt évben is több áldozatot követelt Magyarországon a szén-monoxid mérgezés, pedig kellõ óvatossággal és körültekintéssel ezek a tragédiák elkerülhetõek lennének.

A balesetek nagy részének sajnos az az oka, hogy rendszeresen elmarad a berendezések ellenõrzése és karbantartása, pedig a készülékek életkorával a meghibásodás gyakorisága növekszik.

A kémények évenkénti ellenõrzését, majd legalább négyévenkénti mûszaki felülvizsgálatát jogszabály írja elõ, azonban a lakosság eltérõ véleménnyel fogadja a szakemberek megjelenését.

Különösen fontos megnézetni a kéményrendszert és a fûtõberendezést, ha a házban gázkészüléket vagy nyílászárót cseréltek, mivel ezek jelentõsen befolyásolják a helyiségek levegõellátottságát. Minden esetben ki kell kérni szakember véleményét, és a szabályozott szellõzõ berendezés is megoldást jelenthet.

A biztonságos fûtéshez idõnként a gázkazánokat is át kell vizsgáltatni, ugyanis hónapokig használaton kívül vannak. Ezen idõ alatt pedig elmozdulhatnak a tömítések meglazulhatnak az alkatrészek, így életveszélyessé válhatnak.

A korszerûbb kazánok, fûtési rendszerek már olyan biztonsági elemekkel vannak felszerelve, amelyeknél szinte kizárt, hogy szén-monoxidmérgezést kapjunk. Ha viszont nem rendelkezünk ilyennel, megoldást jelenthet a szénmonoxid érzékelõ készülék, amely már néhány ezer forintért kapható, így jóval olcsóbb, mint korszerûsíteni a teljes fûtésrendszert, és figyelmeztet a veszélyre.

Az égéstermék elvezetõk, kémények állapotáról szintén gondoskodni kell. A füstcsöveket legalább egy helyen, de ha másfél méternél hosszabb, akkor 1.5 méterenként nem éghetõ anyagból készült rögzítõ bilinccsel az épületszerkezethez kell rögzíteni. Hibás, vagy nem kellõen tömören összeillesztett füstcsövet nem szabad használni.
 
Fontos, hogy se a fûtõberendezés, se az égésterméket elvezetõ csõ mellett ne tároljunk éghetõ anyagot, és ne legyen a közelben éghetõ falburkolat sem, vonatkozik ez a padlástérre is, ahol a kémény legalább egyméteres környezetében nem szabad éghetõ anyagot tárolni.
 
Kisgyermeket soha ne hagyjunk felügyelet nélkül az üzemelõ tüzelõ berendezés közelében, azzal egy helyiségben!
 
A szén-monoxidmérgezés tünetei lehetnek: émelygés, fejfájás, szédülés, nehézlégzés, hányinger, gyengeség, súlyos esetben ájulás. Jelentkezhetnek hirtelen vagy fokozatosan is. Ha Ön vagy családtagjai rosszullétre panaszkodnak, azonnal szellõztessenek, menjenek szabadlevegõre és hívjanak orvost!

A szén-monoxidon túl veszélyforrást jelent még a gázszivárgás is, melynek a könnyebb észlelhetõsége érdekében ún. szagosító anyagot kevernek a gázhoz. Amennyiben ilyet észlelne, haladéktalanul zárja el a gáz fõcsapját és szellõztesse át a lakást, és persze hívjon szakembert!

A fentieket megszívlelve biztonságban élvezhetjük otthonunk melegét.
 
Nagyon fontos, hogy csak engedélyezett típusú és kifogástalan mûszaki állapotú fûtõberendezés használható, és minden esetben be kell tartani a készülékhez mellékelt kezelési és karbantartási útmutatóban foglaltakat.


Hajdúnánási Katasztrófavédelmi Kirendeltség

<< vissza